MAC Sugarsweet Collection

MAC’in Sugarsweet koleksiyonunu, daha doğrusu ilk promo resmini gördüğümde hiç ilgimi çekmemişti. Resimdeki kızın makyajını hala biraz itici buluyorum :/ Koleksiyon hikayesi geldikçe işler değişti tabii.. Önce shadestickler gelecek dendi, sonra Lollipop Lovin’ repromote olacak diye içim gitti.. Üç renkli glosslar gelecekmiş diye bayağı bayağı sardım bu koleksiyona.

Öncelikle Shadesticklerden başlayalım, hepsi şahane. Yapıları, kalıcı olarak satılanlardan daha yumuşak, daha kremsi ve en az paint potlar kadar (hatta daha fazla) kalıcı. Elimde denerken yumuşacıklardı, normalde shadesticklerin avuç içinde ya da parmaklarla ısıtılarak kullanıldığını duymuşsunuzdur.. Bu koleksiyondakiler için o işleme gerek yok. Ben shadesticklerin resmini çekmedim ama burdan ve burdan bakabilirsiniz.

Renkleri son derece soft ve tam da bahar makyajına uygun. O kadar anlatıyorum ama Shadestick’lerin ne olduğuna da değineyim iki cümle ile; göz makyajının en önemli adımlarından biri, hatta belki de ilki, farın daha canlı durmasını ve saatler sonra bile ilk sürüldüğü andaki gibi durmasını sağlayacak düzgün bir far bazı kullanmaktır. Çeşitli far bazları var, en meşhuru sanırım UDPP (Urban Decay Primer Potion), malesef Türkiye’de satılmıyor ama çeşitli sitelerden bulabilirsiniz.. MAC’in far bazları paint pot, paint, shadestick ve hatta fluidline adındaki ürünler 🙂 Özellikle Beige-ing shadestick alınması şart olan bazlardan bir tanesi. Bir diğeri Painterly paint pot. Bir kere Beige-ing kullandıktan sonra vazgeçemeyeceğinize eminim, o derece beğeniyorum ben onu..

Koleksiyondaki renklere dönecek olursak; içlerinde Beige-ing’e çok benzeyen beyaz “frost” Butternutty var, Beige-ing varken almaya gerek var mı bu renk tartışılır ama bu rengi nötr, doğal renklerle hayal ediyorum, ağzım sulanıyor resmen :Pppp Bir diğer renk Lemon Chiffon açıkçası tahminimden daha doğal bir renk çıktı, basbayağı sarı olur diye düşünüyordum, ancak yine de güzel, sonuçta her renk farın altına rahatlıkla kullanılır. Koleksiyonun en sevdiğim rengi ise açık arayla Red Velvet. Tam da bu renk bir baz istiyordum; malum paint potlarda ve paint’lerde benzer bir renk yok. Aslında önceden koleksiyonlarda görmüşlüğüm vardı ama o zamanlar aklımın ucundan bile geçmezdi far süreceğim 🙂 Bir de Penny de güzel bir bronz renk.. Tek başına bile rahatlıkla kullanılır, hem de süper olur ama altın, bronz, bakır renklerin altına da güzel olur.. Şimdiden onu Blonde’s Gold ve Museum Bronze ile kombinlemeyi hayal ediyorum :Ppp

Rujlar da çok güzel bu koleksiyonda. Özellikle Lollipop Lovin’ renginin hemen tükenme gibi bir riski var, haberiniz olsun 😛 Aslında yeni bir renk değil, Heatherette koleksiyonunda satılmıştı bundan önce. Ben de o sayede tanıyorum bu ruju zaten, harika bir coral renk, içinde yeşil ve altın ışıltılar var. Big Bow‘da beğendiğiniz mavi yansımaların yeşilini görmeye hazırlanın 😉 Koleksiyonun en merakla beklenen renklerinden biri de Saint Germain, bazı Avrupa ülkelerinde kalıcı olarak satılsa da ABD’de ve Türkiye’de “discontinued” (satıştan kalkmış) bir ruj. Pastel pembe rengi var, seveni çok sanırım ama ben kendimde ne bu rengi ne de pastel herhangi bir rujun duruşunu beğenmiyorum açıkçası. Amplified Cream “finish”li rujlardan da zaten hiç hazzetmiyorum.. Benim asıl beğendiğim Sweet Thing; en çok adını beğendim, Sweetest Thing diye bir şarkı mı vardı uyduruyor muyum :Ppp İçinde çok boyutlu (MAC’in yalancısıyım 😛 multi-dimensional) sedefler var, yapısı lustre. Aynı HK koleksiyonundaki lustre rujlar gibi, gloss yanı daha ağır basmış, daha ıslak, daha parlak, ancak kopkoyu renk vermeyen (sheer) o yüzden de rahatlıkla sürülecek bir mor-pembe renk.

Üç fazlı glosslar herhalde koleksiyonun en ilgi çekecek ürünü. Sırf hatıra için bile alınabilir, hem 3 fazlı hem de MAC’in klasik silindir gloss kaplarının dışında, kare bir kabı (kare derken kare prizmadan bahsediyorum, yanlış anlaşılmasın) var. İlk başta beğenmemiştim ama sürdükten sonra renklerini daha çok sevdim, ışıltıları tam sevdiğim gibi, ancak çok fazla renk vermiyor, renkten çok içindeki ışıltılar göze çarpıyor zaten. Lipglass olduklarını hatırlatmak istiyorum, en az lipglasslar kadar yapışkanlar, yapışkan gloss sevmeyenler pek beğenmeyecektir sanırım; bir de tabii lipglass gibi sünger aplikatörlü (ıyk).

Bu koleksiyonun MSF’lerini beğenmiş değilim, hakkında doğru dürüst yorum yapamicam malesef. Normalde de MSF çok sevmiyorum ama bunların yapısı tebeşir gibi.. Neden ve nasıl beğeniliyor anlamıyorum 😛 Normalde MSF sürünce “frost” ya da metalik bir etki elde edersiniz, bu MSF’lerde malesef öyle bir durum yok. Biraz “frost” var evet ama çok belli değil. Belki Refined bronzer olarak kullanılabilir ama bilemiyorum tabii..

Koleksiyondaki farlardan 2’si kalıcı olarak satılan ürünler; bunlardan Club farı zaten biliyorsunuzdur artık, MAC’in en meşhur farlarından biri.. Diğeri Stars N Rockets; içinde pembe, mor yansımalar olan kirli bir lavanta rengi. Bu rengi bazı swatchlarda çok beğendim, pembelerle çok güzel olur diyorum ama denemek lazım.. Aquavert de eski bir koleksiyondan “repromote”, beyaz sedefli çok tatlı bir turkuaz tonu. Bahar makyajına uygun bir renk, çoook beğendim Aquavert’i, bir de sürekli satılan farlarla karşılaştırdım, kesinlikle ona benzer bir renk daha yok. Benzersiz bir renk.. Aynı şekilde bence Dear Cupcake de benzersiz bir renk, onu da mağazadaki pembelerle karşılaştırdım ama onun da benzeri yok, gönül rahatlığıyla alınabilir. Sugarshot da açık bejimsi beyazımsı bir renk, bu tarz beyazları çok sevdiğim için ilgimi çekti.. Göz pınarını aydınlatmak için hala istediğim gibi bir renk bulamadım, Sugarshot olabilir mi acaba?? Ama “lustre”.. Gerçi bu koleksiyondaki farların tamamının pigmentasyonu yerinde, renk vermeleri güzel ama Sugarshot’ı elimin üstünde denediğim için göz kapağında nasıl durur bilemiyorum..

Koleksiyonun en son bahsedeceğim ürünleri ise ojeleri.. Şimdiden Peppermint Patti fenomen olmuş durumda, kimin Sugarsweet alışverişini görsem, bir tane var içinde.. Çok değişik ve güzel bir renk kabul etmek lazım, gri ojeden memnun kald

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

MAC Sugarsweet Collection” üzerine 14 düşünce

 • 23 Mart 2009 tarihinde, saat 17:48
  Kalıcı bağlantı

  heheh fragariac, canım haklısın tamamen, hatta milani’nin de çok benzer renklerde 3 renkli glossu vardı.. MAC’in glossu malesef orijinal değil 😛 bari 4 renkli fln yapsaymış :Ppp

  Yanıtla
 • 23 Mart 2009 tarihinde, saat 19:56
  Kalıcı bağlantı

  ağzına sağlık 🙂 her ne kadar bu koleksiyonu yoksayıcam desemde yeşil oje çok tatlı bence kendisine dayanamıyabilirim :p

  Yanıtla
 • 24 Mart 2009 tarihinde, saat 01:26
  Kalıcı bağlantı

  lolliop lovin ve sweet thing diyorum baska bir sey demiyorum.ikisi de super. aquavert ve dear cupcake de harika. sanirim benim listem bu dort urunden ibaret:) shadesticklere gelirsek bende beige-ing var o yetiyor simdilik:)

  Yanıtla
 • 24 Mart 2009 tarihinde, saat 11:47
  Kalıcı bağlantı

  nicocum bence de yeşil oje çok tatlı yaa nasıl dayanıcam bilmiyorum, hayır alsam da çok sürebileceğim bir renk değil..

  Sar’cım kesinlikle!! Sana çok yakışacak bir renk LL 😛

  Tuguna’cım rujlar konusunda katılıyorum, onlar mutlaka alınmalı, özellikle LL almazsak bu sefer sonra çok üzülürüz 😛

  Yanıtla
 • 14 Haziran 2009 tarihinde, saat 22:56
  Kalıcı bağlantı

  Aquavert ve Sugarshot… İkisinden birini alıcam ama hangisi =DD

  Bu arada OCD MACçiler pek sevmiyor bu kare glossları ama ben bayıldım. Çok ciciler bence.

  Yanıtla
 • 16 Haziran 2009 tarihinde, saat 18:53
  Kalıcı bağlantı

  Aquavert 😉 Sugarshot gibisini bulursun ama aquavert özel bir renk.. Ben galiba nötr'üm bu kare glosslara. Sevmemek istiyorum ama gloss-sever yanım zorla sevdiriyor 😛

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir