Kötü Makyaj? Kötü Makyaj Uzmanı?

Kötü makyaj uygulaması nedeniyle yerden yere vurulan ünlülerin de avukata ihtiyacı var diyerek bugünkü yazımda bu boşluğu doldurmaya çalışıyorum 🙂
Ayyy ne kötü Catherine Zeta Jones yüzüne ne yapmış! Dışarı çıkmadan önce aynaya bakmamış mı?
Ayyy Nicole Kidman pudraya bulanmış, film galasına gitmiş! Kimse uyarmamış mı?” da dediniz değil mi..
Eminim CZJ de NK de dışarı çıkmadan önce aynaya baktı, hatta makyajlarını bir makyöz yaptı. Ancak makyözün acemiliğinden mi yoksa fesatlığından mı bilemiyorum, yanlış ürün kullanımı bu kötü resimlere neden oldu..
Öncelikle ünlülerden gidiyorum ama flaşların sürekli patlayacağından emin olduğunuz bir günde, (örneğin bir mezuniyet balosu, düğün, parti vs.) bu bilgiler sizin de işinize yarayabilir.. Cildinizi normal ışıkta ya da gün ışığında mükemmel gösteren bir ürünün flaşlar patladığında da aynı mükemmelliği koruması şart değildir.. Bazı makyaj ürünleri resimlerde iyi çıkmaz, siz istediğiniz kadar mükemmel makyaj yapmış olun..
Örneğin birinci resimde CZJ (ve üçüncü resimde Renee Zellweger), ışıltılı bronzer kullanmış, muhtemelen MAC MSF veya Bobbi Brown Shimmerbrick benzeri bir ürün bu. Flaşlar patladığında ışığı yansıtmasından ötürü çamur gibi durmuş.
İkinci resimde NK’a (ve dördüncü resimde Kellie Pickler’a) highlighter olarak kullanılan üründe belli ki SPF yani güneşten koruma faktörü var. SPF’li ürünler ışığı yansıtır. Flaşlar patladığında yoğun gelen ışık yansıtılır ve aslında normal ışık altında orada olmayan beyaz bölgeler ortaya çıkar.
Bunu bir ünlünün veya sıradan makyaj ürünü kullanıcısının bilmesi şart değildir. Çoğu kişinin benim gibi içindekiler kısmındaki maddeleri araştırdığını sanmıyorum zaten 🙂 Ama bir makyaj uzmanının bunu bilmesi lazım. Kullandığı ürünün içinde ne var ne yok bilmeyen/umursamayan kişilerin yaptıkları makyajlar yukarıdaki gibi oluyor.
Özellikle “normalde makyajım çok güzeldi ama göz altım resimlerde bembeyaz çıkmış” lafını o kadar sık duyuyorum ki inanamazsınız.. Dolayısıyla ufak bir müdahale ile (ürünün özelliğini okumak, ki SPF içerip içermediği üstünde yazar) beyaz görünmekten kurtulabilirsiniz. Düğün fotoğrafçıları photoshopla bu beyazlığı düzeltebilir ama daha garantili yöntem SPF içermeyen concealer/higlighter/fondoten kullanmak olacaktır. İlla SPF koruması isteniyorsa makyaj bazında SPF kullanılması sorun yaratmaz, çünkü üstüne sürülen fondoten ve pudra bazın flaşla parlamasını önler 😉
image credits: Google search, I can’t seem to find who to give credit, as these pictures are almost every website! :/
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Kötü Makyaj? Kötü Makyaj Uzmanı?” üzerine 7 düşünce

 • 22 Aralık 2009 tarihinde, saat 15:35
  Kalıcı bağlantı

  Hadi diğerlerine bir şey demiyeyim, spf'nin ışığı yansıttığınıda öğrenmemişler diyeyim ama Nicole Kidman korkunç ötesi o nasıl bir pudra sürüş bence hiç olmamış.

  Yanıtla
 • 22 Aralık 2009 tarihinde, saat 17:16
  Kalıcı bağlantı

  Nicole kidman beceriksizce kek yapmış ve una bulanmış gibi görünüyor hhihi:)Ama en büyük hataları sanırım makyajlarını son olarak gün ışında,yada kuvvetli bir ışıkta incelemeden kameraların önüne geçmeleri:)

  Yanıtla
 • 22 Aralık 2009 tarihinde, saat 18:21
  Kalıcı bağlantı

  Marjocum ne demek istediğini çok iyi anlıyorum, benim de mezuniyet fotoğraflarımı şu anda yırtmak istememin sebebi yüzümün bembeyaz çıkmış olması 🙁
  Bu SPF olayını öğrendiğim çok iyi oldu artık kesinlikle dikkat edeceeğim ellerine sağlık çok yararlı bir ayzı olmuş 🙂

  Yanıtla
 • 22 Aralık 2009 tarihinde, saat 21:17
  Kalıcı bağlantı

  Yazık ya rezil olmuşlar:)) Ben hemen hemen hiç aydınlatıcı, bronzlaştırıcı ya da fondoten kullanmıyorum ama bu spf bilgisi çok iyi oldu, teşekkürler:)

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir