MAC Yeni Koleksiyonlar 1 / MAC New Collections 1 (August + September)

(Scroll down to read in English)

Bu ay sonunda MAC Amerika’da 3 yeni daha koleksiyon tanıtacak; birincisi Pro Longwear, ikincisi Fabulous Felines ve üçüncüsü Nail Trend! Benim favorim olan Fabulous Felines koleksiyonu kedi temalı, oldukça büyük bir koleksiyon! Pro Longwear koleksiyonu uzun süreli kalıcılığa sahip fondoten, kapatıcı ve dudak kremi/ruj içeriyor. Nail Trend’de 6 renk oje ve 1 “top coat” bulunuyor.

Eski blogdan takip edenler fondoten delisi olduğumu, MAC’in tüm fondotenlerini denemiş olduğumu bilir 🙂 Pro Longwear’ı da ağzım sulanarak bekliyorum haliyle. Zaten Specktra’da akmadığı ve bulaşmadığı hakkındaki yorumları okuduktan sonra alışveriş listeme ilk sıralardan girdi. Yahu ne okudun şu Specktra’da da ikna oldun diyeceksiniz, özetle:

“Pro Longwear Fondoten, kardeşi MAC Studio Fix Fluid (SFF) kadar ağır yapılı olmayan, 15 saate kadar dayanıklı, orta kapatıcılıkta ve doğal görünüme sahip bir fondotendir. Yüze tamamen oturduktan sonra renk değişimi görülmeden saatlerce ilk sürüldüğü andaki gibi kalır. İçinde cilt yüzeyindeki yağlanmayı kontrol eden bileşenler, SPF 10 ve pa++ koruması bulunur. Terden, nemden akmaz, bulaşmaz ve tüm cilt tipleri için uygundur.”

Herhseyler ve Karamel ile bu koleksiyondaki fondoten, kapatıcı ve ruju deneme şansımız oldu ve tabii ki fondotene bayıldık! Gerçekten hafif yapılı, kuruduktan sonra satensi duruyor. SFF gibi mat değil ve en güzeli bulaşmıyor!

Kısacası heyecanımı mazur görün ama bu Eylül ayında MAC’te gerçekten harika bir fondotenle tanışacağız! Önümüzdeki haftalarda daha ayrıntılı resimler ve yorumlar okuyacaksınız…

♥♥♥♥♥♥♥

There will be 3 new MAC collections in the US this month; Pro Longwear, Fabulous Felines and Nail Trend! My personal favourite is Fabulous Felines, cat themed and huge collection this is. And when I say huge, I mean huge, there will be total 55 items! Pro Longwear collection is about long wearing foundation, concealer and lip cremes that will be a staple of many! Nail Trend has 6 nail polishes and a clear top coat.


I always say that I’m in love with foundations. If it is considered as a hobby, then I have a “try new foundation today” hobby 😛 Anyways, I am really excited about this foundation and after reading the info on Specktra, I totally fell in love. Here is the preliminary information about the foundation (copy-pasted from Specktra):

“Pro Longwear Foundation is a lightweight liquid foundation that provides buildable medium coverage with a natural, long-wearing finish. this long-wearing formula provides the longest wear of any of our foudation formulas – up to 15 hours! once it is completely dried down on the skin, the colour remains the same for all 15 hours (TBC). the creamy formula feels comfortable on the skin and blends easily and evenly, with a generous amount of playtime. it conains specially treated micronized pigments that help give a smoother, flawless-looking finish on the skin and also contains ingredients tohelp control oil on the surface of the skin. it has an spf of 10 and pa++ protection that provides broad spectrum uv protection. it is transfer-, sweat- and humidity-resistant, derm- and ophth- tested, non acnegenic and for all skin types”

I had the opportunity to try this foundation, concealer and lipcreme with my 2 beloved blogger friends; Herhseyler and Karamel and I loved the foundation! It is in deed light weight and once it dries on the skin, it has this satin finish that I love the most in Studio Tech! It does not have a matte finish as SFF does and it also does not transfer easily!

I can safely say that there will be a great foundation coming this month and detailed pictures and information will be here on the following weeks 🙂

Bu yazıdaki promo resim ve tırnak içindeki bilgiler Specktra.net‘ten alınmıştır.
The picture and info about this collection were copied from Specktra.net.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

MAC Yeni Koleksiyonlar 1 / MAC New Collections 1 (August + September)” üzerine 13 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir