MAC Fondotenler 1

(Translation for this post will be added later in time when I feel like doing 😛 )

Blogda en sık sorulan ürünler MAC fondotenleri olunca ben de bir yerinden başlayıp yazayım artık diyorum. Söyleyecek çok fazla şey olduğundan nasıl ve ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Bu kısa bir giriş olsun, sorular varsa onlara ağırlık verip devam edeyim. Bu arada siz de uzmanından MAC fondoten yazısına göz atabilirsiniz.

Studio Stick; bu çevir-aç şeklindeki fondoten bir süre önce kaldırıldı, artık üretilmiyor. Kabını Back2MAC için saklıyorum.. Bu ürün belki internet sitelerinde karşınıza çıkar, yağlı ve karma ciltlerde parlama yapmaya çok müsait bir fondoten, aklınızda bulunsun.

Face and Body; yazın en sevdiğim fondoten olur kendisi. Su bazlı, hafif, devasa ve renk düzenleyecek kadar kapatıcı. Sıcakta akma yapmaz ama telefona bir güzel transfer olur. Yine de vazgeçilmezdir!

Mineralize SPF 15; bu fondoten kaldırıldı veya kaldırılacak, ikisinden biri. Toz yapıda, orta kapatıcı ama kısıtlı renk seçeneğine sahip. Sür-çık günlerinin kurtaranı!

Mineralize Satinfinish; fondotende ışıltı sevenlerin bayılacağı bir fondoten bu. Ben ise yağlıya dönük karma cildimle ne düşünerek aldım hatırlamıyorum 😎 Işıltısına bayıldım muhtemelen. Tüm yüzüme fazla gelse de yanaklarıma uygulamayı seviyorum. Bu tarz fondotenlerden hoşlananları mutlu edecektir. Yalnız kokusu kendinden kötü, hatta ilk aldığımda bozuk mu acaba diye geri götürmüştüm!

Studio Tech; hakkında uzun uzun konuşabileceğim en en en EN EN EN çok sevdiğim fondoten. Başka hiçbir fondoten bana Studio Tech’in verdiği pürüzsüz görüntüyü vermiyor. Belki de kremsi yapıda olduğundan, bilemiyorum. T bölgesinde parlama yapma potansiyeli var, pudrasız kullanınca. Yine de likit fondotenle zaman kaybetmek istemeyen, sabahları az vakti olan, normal/kuruya dönük karma ciltleri çok memnun edebilir.

Studio Fix Fluid; 187 no’lu fırça ile bu fondoten benim ilk MAC ürünüm, biliyor musunuz? Yıllardır bitirir bitirir tekrar alırım. Hatta Türkiye’de Back2MAC olsaydı tek başına SFF şişeleriyle bir far alabilirdim 😀 Yoğun kapatıcı, çok sevdiğim, almaktan hiç vazgeçmeyeceğim fondotenlerden.

Pro Longwear; yeni çıktı bu fondoten, burada ve burada yazmıştım. Kurutma potansiyeli olduğundan kuru ciltlere pek uygun değil, tabii yoğun nemlendirici ile pul pul olmasının önüne geçebiliyorsanız, kullanabilirsiniz. Parlama yapmıyor gün içinde. Ben bunu pudrasız kullanıyorum. Bulaşma yapıyor tabii bir miktar ama diğer fondotenlere göre daha az. Bu aralar favorim.

Özetle, şu fondoten şu cilt tipine kesin uyar demek doğru değil, sonuçta herkesin ihtiyacı birbirinden farklı ama genel sınırlar dahilinde özelliklerini yazmaya çalıştım. Sorularınız varsa yorumlara yazabilirsiniz 🙂

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

MAC Fondotenler 1” üzerine 27 düşünce

 • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 07:53
  Kalıcı bağlantı

  Harika bir yazı olmuş , teşekkürler . Merak ettiğim fondötenleri tanıma fırsatım oldu . İlk Mac ürünlerimiz aynıymış bende çok severek kullanıyorum:)

  Yanıtla
  • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 11:31
   Kalıcı bağlantı

   Rica ederim, burada göstermediklerimi de 2. hatta 3. yazılarda tanıtacağım 🙂 Bu arada SFF en sevilen fondoteni MAC’in 🙂

   Yanıtla
 • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 08:54
  Kalıcı bağlantı

  Ellerine sağlık. Bu pro longwear tam benlik gibi geldi bana. Mutlaka denemeliyim. Sevgiler 🙂

  Yanıtla
  • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 11:32
   Kalıcı bağlantı

   Teşekkür ederim Bilgen’cim, pro longwear fondotenden çok kuru ciltler dışında memnun kalmayana rastlamadım henüz 🙂

   Yanıtla
 • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 09:04
  Kalıcı bağlantı

  MARJO’CUM YAZI İÇİN TEŞŞÜKR EDERİM.MAKYAJ YAPMAK BENİM İÇİN VAZGEÇİLMEZDİR.FONDÖTEN SÜRMEK İSE DAHA VAZGEÇİLMEZİMDİR:)BU ZAMANA KADAR SIKI BİR FONDÖTEN DENEYİMİM OLDU KISACA BAHSEDECK OLURSAK=
  DİOR=NUDE,AİR FLASH,FOREVER AVON=TÜM FONDÖTENLER
  CHANEL=PRO LUMİERE,MAT LUMİERE ORİFLAME=TÜM FONDÖTENLERİ
  LANCOME=TEİNT İDOLE ULTRA L.PARİS=TURUE MATCH,İNFAİBLE
  MAC=FACE AND BODY,STUDİO FİX M.FACTOR=LASTİNG.P,M.TOUCH,F.PERFECTİON
  ARMANİ=LUMİNİOUS SİLK,LASTİNG SİLK M.NEWYORK=AFFİTONE
  GİVENCHY=PHOTO PERFEXİON İNGLOT=FACE AND BODY BRONZER
  İŞTE BENİM FONDÖTEN DENEYİMİM:):):)KRYOLAN,E.LAUDER,CLİNİQUE,NARS’TAN DENEMEK İSTEDEĞİM BİRKAÇ FONDÖTEN DAHA VAR.ONLARI KULLANDIKTAN SONRA(HERHALDE 1-2 YILIMI ALIR)HAYATIMIN FONDÖTENİNİ BULUPP YOLA DEVAM EDECEĞİM:):):)
  NOT=MARJOCUM EĞER MERAK ETTİĞİN VARSA SEVE SEVE AÇIKLARIM…
  NOT=CNM SEN SELECT,SCULBT FONDÖTENLERİ DENEMİŞTİN ONLAR NASIL?M.SATİN FİNİSH ÇOKMU SİMLİ?
  NOT=BİLİYİRUM ÇOK UZUN OLDU.ARTIK BİTİRİYORUM.HERHALDE SEMAFIN TABİRİ İLE FONDÖTEN SAPIĞI GİBİYİM HEHEHE:):):)

  Yanıtla
  • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 11:37
   Kalıcı bağlantı

   Heheh ya süpersin Nihal 😀

   Bir ara Lancome fondotenleri de yazabilirim aslında, çok uzun süre kullandım, iyi ki aklıma getirdin 🙂 Dior nude, air flash fondotenleri çok merak ediyorum. Givenchy’den memnun kaldın mı? Benim şöyle bir sorunum var, boynum sarı tonlu. Her fondoten markası boynumdaki sarılığı vermiyor yüzüme sürünce. Bej kalıyor. O yüzden birçok ürünün renk seçeneği kısıtlı diye kullanamıyorum (Bunu da yazıya eklesem iyi olurmuş hehe). Mesela Armani’nin 6.5 numarası normalde gayet sarı ama yüzümde bej durdu. Aynı şekilde tüm YSL fondotenler bende bej duruyor, boynumdan çok farklı. Boynuma da fondoten sürmek istemiyorum 🙁 Select, Sculpt, ve diğerleri 2. yazıya kalsın dedim, aşırı yükleme olmasın hehe 🙂 Satinfinish bence çok simli değil, yine de ben ışıltıyı severim, bana göre çok gelmemesi çok değil anlamına gelmeyebilir 😛 Ahaha süper, ortak noktamız var, ben de fondoten delisiyim, hobim fondoten denemek diyordum bir ara 😛

   Yanıtla
   • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 13:04
    Kalıcı bağlantı

    FONDÖTEN,FONDÖTEN,FONDÖTEN:)SADECE MAĞAZADA DENESEM İYİ ALIP BİR ŞİŞE BİTİRMEDEN RAHAT EDEMİYORUM:)LANCOME FONDÖTENLERİNİ 4 GÖZLE BEKLİYORUM MARJO’CUM.NİYESE LANCOME MARKASINA KARŞI SOĞUKLUĞUM VAR ÇOĞU CİLT BAKIM ÜRÜNÜNÜ,TEİNT İDOLE ULTRASINI,HYPNOSE DRAMASINI,KAPATICISINI,ALLIĞINI KULLANMIŞ OLUP ASLINDA BEĞENSEM DE BİR DAHA ALMAM.DELİMİYİM HAY ALLAH:)SANIRIM M.SATİN FİNİSHİ ALICAM GİBİME GELİYOR:)DİORA GELİNCE FOREVER ASLINDA İŞİNİ ÇOK İYİ YAPAN BİR FONDÖTEN.AMA KARMA CİLTLERDE FACİA.YANİ SANA,BANA UYMAZ CNM NORMAL CİLTLER KESİN DENESİN.AMA ŞUNU RAHATLIKLA SÖYLEYEBİLİRİM Kİ FOREVER PUDRA ÇOK DAHA BAŞARILI.NUDE İSE AĞUSTOS AYINDA ALDIĞIM HALA BİTİREMEDİĞİM BİR FONDÖTEN ASLINDA SEVMEDİĞİM SÖYLENEMEZ.CİLLTE OLDUKÇA GÜZEL DURUYOR.BÜTÜNLEŞİYOR VE İDDİA ETTİĞİ GİBİ CİLDİ İYİLEŞTİRİYOR.NUDE SERİSİ KAPATICISI HARİÇ GÜZEL:)FONDÖTEN OLDUKÇA KATI YAPIDA FIRÇAYLA DAĞITIMI BİRAZ ZOR. İTİRAF ETMEK GEREKİRSE AİR FLAHI SADECE SPREY ŞEKLİNDE OLDUĞU İÇİN ALDIM.AMA ŞUAN KENDİSİ İLE AŞK YAŞIYORUM.BİR KERE FOREVER’DAN KAPATICILIĞI DAHA YÜKSEK VE NUDE’IN İNCELİĞİNDE VE DOKUSUNDA KARMA CİLTLERE GAYET UYGUN.BANA KALIRSA DİOR’UN EN BAŞARILI FONDÖTENİ BİTİNCE KESİN ALIRIM:)KULLANMASI DA OLDUKÇA PRATİK…GİVENCHY AÇIKÇASI LANCOME GİBİ ÇEKİNDİĞİM BİR MARKAYDI AMA FONDÖTENİNİ DENEYİNCE OLDUKÇA BEĞENDİM.YAPISI ÇOK İNCE VE OLDUKÇA KAPATICI.IŞIĞI ÇOK GÜZEL YANSITIYOR.AMA BİTİRİNCE TEKRAR ALMADIM DİĞERLERİNİ DENEMELİYİM:)GİVENCHY FONDÖTENLERDE RENGİNİ BULAMAYABİLİRSİN ASLINDA ÇÜNKÜ TAM SARI TONDA FONDÖTENİNİ GÖREMEDİM.ASLINDA DİOR’UN 1 İLE BİTEN RENKLERİ SANA UYAR CNM MAC NC25-30 DİOR DA 31 NUMARAYA DENK GELİYOR.BOYUNA FONDÖTEN MEVZUSUNU BEN SÜREKLİ YAPIYORUM ASLINDA MAC FACE AND BODY’İ VÜCUDUMUN AÇOKTA KALAN YERLERİNE KULLANIRIM.OLDUKÇA SATENİMSİ DURUYOR.BUNU SEN DE YAPARAK DİĞER MARKALARA ŞANS VEREBİLİRSİN:)SELECET VE SCULBT’I İSE YİNE FONDÖTEN YAZINDA BEKLİYOR OLACAĞIM…

    Yanıtla
 • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 09:06
  Kalıcı bağlantı

  ÇOK DÜZENLİ YAZMIŞTIM AMA BOŞLUKLARI VS KABUL ETMEMİŞ BLOG…

  Yanıtla
  • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 11:39
   Kalıcı bağlantı

   Yaa sorma bu WordPress’in en gerizekalı özelliği bu. Boşlukları beğenmiyor, kendi kafasından siliyor. HTML koduyla bile eklersem kendisi siliyor, delirtti beni. 2 satır boşluk bırakabilmek için resmen HTML kodlarıyla kırk takla atıp kandırıyorum WP’yi ki silmesin 😛

   Yanıtla
   • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 12:41
    Kalıcı bağlantı

    AYNEN ÖYLE MARJO’CUM ÖZENE ÖZENE YAZDIM AMA:(UMARIM GAYET KARIŞIK DURAN YAZIMI ANLAMIŞSINDIR)

    Yanıtla
  • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 11:42
   Kalıcı bağlantı

   Hay Allah, haklısın, bunu yazıya eklesem iyi olur diyordum unutmuşum. Önceden açıkladığım bir yazıya bağlantı ekleyecektim. Neyse, MAC’in yurt dışında bir uygulaması var. 6 adet boş MAC ürünü getirirsen bir adet ruj hediye ediyorlar. Bazen far, bazen lipgloss da olabiliyor bu. (Tüm geliri kanser vakfına aktarılan Viva Glam serisi hariç). Türkiye’de henüz uygulanmıyor ama bir gün gelir de uygulanır diye düşünerek atmıyorum. Bir de yurt dışına gidip değiştirme şansımız da var aslında, sık sık seyahat edenler öyle de yapabilir.

   Yanıtla
 • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 10:01
  Kalıcı bağlantı

  merhaba, ya şeyi soracaktım sana. Benim ambalajlarda duruyo hala. Bu BACK2MAC olayı nedir ?? mac deki arkadaşlar bahsetmedi, daha doğrusu bilmediğimden sormadım diyelim 🙂

  Yanıtla
  • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 11:43
   Kalıcı bağlantı

   Türkiye’de olmadığı için bahsetmemişlerdir. Karton ambalaj geçerli değil, cam veya plastik ürün olması lazım. Yukarıda dediğim gibi 6 boş ürün kabı, (cam fondoten kutusu mesela) boş allık far kabı, boş otomatik kalem, maskara vs gibi ürünleri verip 1 tane ruj alınabiliyor. Henüz bizde yok ama belki ileride gelir diye atmıyorum ben 😛 Belki de yurt dışına çıkarken yanımda götürür değiştiririm, belli olmaz 🙂

   Yanıtla
 • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 10:08
  Kalıcı bağlantı

  güzel bir yazı olmuş marjo tşklerr..
  sorulara gelince benim cildim karma hatta kışın kuru bile diyebilirim bu yazıyı okuyana kadar aklımda pro longwear vardı ama galiba studio tech daha mantıklı olucak en azında sabahın 7 sinde uglamak daha kolay olur:))
  birde studio fix fluid seviyorum demişsin vazgeçemeyecegim demişsin ya kararsız kaldım yine kapatıcılık konusunda sence tech mi?? fix fluid mi??
  şimdiden tşklerrr…
  sevgiler özlemm

  Yanıtla
  • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 11:50
   Kalıcı bağlantı

   Rica ederim Özlem’cim, benim de aynı şekilde. pro longwear’ı ve studio tech’i deneme imkanın var mı? PL’nin şöyle bir zorluğu var, her seferinde biraz alıp yüzüne uygulaman gerekiyor. Alına, buruna, yanaklara bir miktar koyayım, karıştırırım diyemiyorsun. Az az alıp uygulamak gerekiyor, eğer cilt de yeterince nemlendirilmemişse pul pul durabiliyor.
   Kesinlikle SFF’den vazgeçemem, yeri çok ayrı 🙂 Tech de Fix de benzer kapatıcılıkta ama bu iki fondotene de MAC “buildable” diyor, yani istersen hafif sürerek az kapatıcı istersen de yoğun sürerek yoğun kapatıcılık elde edebiliyorsun. Sürdüğün fırça bile kapatıcılıklarını etkiliyor ama 2 fondoten de bir Dior Double Wear kadar yoğun macun kıvamında ürünler değil. Bana kalırsa böyle bir ürün almak daha mantıklı çünkü günlük hafif sürerek, gece ya da önemli bir günde biraz daha yoğun sürerek bir taşla iki kuş vurabiliyorsun 😉
   Likit mi kompakt mı seviyorsun, kararını ona göre vermelisin. Bir de Tech daha pahalı ama Fix’den daha çabuk bitiyor, belki de bana öyle geliyor, belki de yoğun kullanıyorum, emin değilim ama SFF rahat 6-7 ay dayanırken Tech’i 4 ayda bitirebiliyorum.

   Yanıtla
 • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 11:21
  Kalıcı bağlantı

  clinique even better fondöten de muhteşemdir arkadaşlar…. armani luminous silk in daha uygun fiyatlı muadili olarak gösteriliyo kendisi.

  Yanıtla
  • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 11:52
   Kalıcı bağlantı

   Ciddi misin! Çok merak ettim şimdi, kesin bakacağım ona. Teşekkürler Sıla.

   Yanıtla
 • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 12:41
  Kalıcı bağlantı

  Merakla beklediğim bir yazı bu , çok teşekkürler MArjo 🙂 Sanırım ben de prolongwear fondötenden çok yakın bir zamanda alıcam 🙂

  Yanıtla
 • 02 Şubat 2011 tarihinde, saat 13:52
  Kalıcı bağlantı

  marjo boyundaki sarı ton için shiseido’nun the makeup foundation’inde kesinlikle ochre renklerini denemeni öneririm!

  Yanıtla
 • 03 Şubat 2011 tarihinde, saat 11:01
  Kalıcı bağlantı

  Ellerine sağlık tatlım çok iyi olmuş bu yazı. Ben de bu sıralar geçen yıl 130 fırçayla çıkan mineral fondötene taktım, seninle gittiğim ilk Mac gezisinde incelememiz lazım 🙂

  Yanıtla
 • Geri bildirim: MarjoOnTheBlog – Makyaj, Kozmetik, Oje Teknikleri » 2010′un En İyi 5 Makyaj Ürünü / Top 5 Makeup Products of 2010 (Editor’s Choices)

 • 24 Eylül 2011 tarihinde, saat 22:49
  Kalıcı bağlantı

  Marjo’cum benim cildim kuru ama karmaya dönük t bölgemde özellikle burun üzerinde azda olsa yağlanma söz konusu mac’te bana studio tech fondöteni önerdiler ama tek başına kullanım konusunda yeterli olur mu bilemiyorum.
  fakat aklımda bi de studio fix fluid var acaba o da benim cildime uyar mı pudrasız kullanabilir miyim onuda bilmiyorum.:)
  sanırım senin cildinde karma bu iki fondötenden bana hangisini önerirsin?:)

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir