Ne düşünmeli? / What should I think?

(English translation is avaliable below)

Salı günü Facebook’ta Essie Türkiye‘nin eklediği bu yazıyı görünce, benim bu yazımdaki fotoğrafı alıp, üzerindeki davetiye sahibinin adını sildiğini, hatta benim watermark’ımı da silip, bir Essie oje resmi koyduğunu görünce çok üzülmüştüm.

 

Grafikerin üşengeçliğinden kaynaklanan basit bir hata denildiği için (her ne kadar bir grafiker bu kadar basit bir çizim yapmayacak olsa da) üzerinde durmadım ama biraz önce başka bloglara gönderilen e-postada da aynı fotoğrafın kullanıldığını öğrenince artık ben bunda basit bir hata olduğunu düşünmüyorum.

Essie Türkiye’ye bir bloggerın saçma sapan bir davetiye fotoğrafını çalıp kendi “resmi” Facebook sitesinde ve e-postasında kullanmak hiç yakışmadı. Kaldı ki isteseler 1 dakikada tarayıcıdan çıkarabilirler, en olmadı e-posta ile önceden haber verirler ben de watermarksız ve ışıkla oynanmamış halini gönderirdim, bu kadar laf salatasına ve zaman kaybına gerek olmazdı.

 

Google Reader’dan yazıların fotoğrafların çekilmesini görmüştüm de artık markalar da bloglardan fotoğraf aşıracaksa o halde ben hiç watermark eklemekle uğraşmayayım, herkes alsın kullansın, emek verilmiş verilmemiş kime ne!


**********

On Tuesday, I noticed that Essie Turkey used my own photograph here, after manipulating the details and removing my watermark and inserting some random Essie nail polish image on top of it!

 

When I told them that I could send them the original picture if they ask for it, they replied me that their graphic designer was responsible from this mistake; he used my picture instead of screening the invitation card.

 

At first I didn’t really mind this mistake, since everyone can make mistakes and I never make big deals out of it. However, I just learnt that Essie Turkey also used this picture on Wednesday (after I told them that it is my picture and they told me it is a mistake) in their email to send invitation to other bloggers (except me of course).

 

It’s really low that Essie Turkey wastes their time to steal some stupid picture from a blogger and use it in their official Facebook site as well as their email. I would send the original picture if I was informed beforehand and we would not waste our valuable time and words for this matter.

 

I have seen some websites stealing blog content via copy-paste from Google Reader but a brand is doing the same? Why are we watermarking our images then?

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Ne düşünmeli? / What should I think?” üzerine 22 düşünce

 • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 16:07
  Kalıcı bağlantı

  AHH Marjo’cum insanlar bloggerlerin emeklerini bir türlü anlamayadı malasef çok kolay bir iş gibi görüyorlar herhalde:(son zamanlar da yaşanan bu olaylar beni de sinirlendirdi…

  • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 16:45
   Kalıcı bağlantı

   Çok uzun zamandır blog yüzünden böyle üzülmemiştim. Bir de alsın kullansın ne var yani modunda insanlar var. Ne de olsa hepimizde televizyon var, hepimiz aynı kanalları izliyoruz, o halde ben de senin evindekini alıp kullanayım o zaman.

 • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 16:08
  Kalıcı bağlantı

  Merhaba Marjo,
  Başına gelen çok sevimsiz bir şey. Essie gibi bir markanın Türkiye temsilciliğini almış bir kişiden/kurumdan daha özenli bir tavır beklerdim açıkçası. Gerçi Facebook sayfalarına bakınca da az çok tarzları belli oluyor. Oje bloglarından -hangi blog olduğunu belirme nezaketi bile göstermeden- alınan fotoğraflar, kötü bir Türkçe ile yapılan duyurular vs… Fotoğraf sahiplerinin uyarısı ile son fotoğraflarda fotoğrafların nereden alındığını yazıyorlar artık galiba ama uyarıya gerek kalmadan gereken izni almaları/ibareyi eklemeleri gerekirdi diye düşünüyorum. Umarım senden de esaslı bir özür dilerler.
  Sevgiler…

  • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 16:47
   Kalıcı bağlantı

   Sevimsiz, saçma. Bu kadar basit bir konu için yazı yazdığım için bile utanıyorum. Kesinlikle haklısın, hala bloglar adam yerine konmuyor o yüzden bu kadar rahat yapabiliyorlar.

 • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 16:15
  Kalıcı bağlantı

  Ben anlamadim ya.
  Bu fotograf sana mi ait? Oyle olsa bile sanirim bu bir fuar afisi. Oyleyse essienin bu afisi kullanmasinda ne gibi bir sikinti var anlayamadim? Kendileri de katiliyordur fuara? Ay valla anlamadim ben konuyu 🙂

  • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 16:37
   Kalıcı bağlantı

   Fuar afişi değil davetiyesi. Bu davetiyeler bana Koçyiğit Kozmetik tarafından sadece izleyicilerime vermem için gönderildi, ben de şahsıma ait fotoğraf makinasını kullanarak resimlerini çektim. Sol kısımda Koçyiğit Kozmetik kısmının da manipüle edilip Essie Turkey ile değiştirildiğini görmüyor musunuz? Fotoğraftaki kafam kadar watermark’ın üzerinin kapatıldığını görmüyor musunuz? Eğer fotoğraf koymak istiyorsa kendisine ait davetiye bulsun ve 1 dakikada tarayıcıdan çıkartsın koysun, başkasından içerik çalarak değil. Benim kişisel internet sitemde yayımlanmış, kaynak belirtilip izinleri alınmış olanlar haricinde bütün yazı ve fotoğraflar şahsıma ait olup, telif hakları da bana aittir. Fotoğrafların izin alınmadan kullanılması ve kopyalanması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.

   Zaten ilk başta kullanmalarına bir şey demedim, üzerinde durmadım bile. Ama uyardıktan sonra HALA İZİN ALMAKSIZIN 2. defa kullanılmasına kızıyorum artık.

   Siz eğer bu işin içinde bir yanlışlık olduğunu düşünmüyorsanız, ne güzel, ne mutlu size. Anlamamaya devam edin.

 • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 16:20
  Kalıcı bağlantı

  çok şaşırdım, essie gibi bir markaya yakıştıramadım açıkçası.

  • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 16:42
   Kalıcı bağlantı

   Ben de aptal yerine konmama kızdım.

 • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 16:37
  Kalıcı bağlantı

  ahahahahah çok saçma bişey bu yaaa, valla kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi böyle birşey yapacakları. bence grafikerlerini de bir gözden geçirmeleri lazım, çok tırt bişey yapmış 😀
  benim de başıma şöyle birşey geldi, yeri gelmişken anlatayım: bir blogger arkadaş ismi lazım değil, parfüm yorumu yazmış, benim daha önce yorum yazdığım bir parfümdü ve neredeyse aynı sözleri kullanmış. hatta yaptığım çok spesifik bir yorumu (pudra şekeri ile kristalize edilmiş gül yaprakları) neredeyse aynı kelimeler ile kullanmış yazısında. sorduğumda “ben de böyle düşünüyorum bu parfüm hakkında…” demiş.
  belki bu grafikerinde tam senin watermark koyduğun yere oje resmi koyası gelmiştir, kim bilir? oluyor böyle şeyler demek ki… :/

  • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 16:41
   Kalıcı bağlantı

   Of ki ne of.. Benim başıma da geldi dediğin. 2 ürünlü bir resimde ürünleri aynı benim çektiğim gibi çekip aynı cümleleri yazmış. Güya çalıntı değil ama bariz “plagiarism”. Herkes etik kuralları bilmeyebilir, artık o kadar da üstünde durmuyorum, hatta bu olayın da üstünde durmadan geçmiştim ama uyardıktan sonra da başka ortamlarda kullanılmasını görünce çok kızdım artık. Çünkü insanı aptal yerine koyuyorlar. Grafikerin hatasıymış.. Yersen..

 • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 16:56
  Kalıcı bağlantı

  Dalga mı geçiyorlar…Onların şişelerinin üstüne başka marka etiketi koysak hoşlarına gider mi?
  Ne zaman bu bloglar ciddiye alınacak merak ediyorum doğrusu…Zaten bu blogger olayından cinlerim tepemde…
  Protesto edelim…ses çıkarmadıkça bizim gücümüzü anlayamayacak bunlar…

 • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 17:19
  Kalıcı bağlantı

  Artık watermarkta fayda etmiyor bunlara.. Watermarkı silip yerine kendi emaillerini site adreslerini vb. yazıyorlar. Gerçi bunu yapanlar kişisel girişimlerdi, firma olarak yapana rastlamamıştım. Bunu yapan ne kadar ciddi bir firma olabilir ki?

 • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 17:20
  Kalıcı bağlantı

  Facebookta o fotoğrafın altındaki “şikayet et” linkine başvurabilirsin. Bunun dışında maalesef haklarımızı koruyacak hiç bir düzenleme, kişi, kurum, kuruluş yok. Ancak dernek vs kurmak gerekir ki, topluca sesimizi duyurabilelim.
  Geçmiş olsun 🙁

 • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 17:39
  Kalıcı bağlantı

  Çok ayıp etmişler. Scanner dan resim taratmak bukdar zormu? şu uğraştıkları photoshop süresine üşenmeyip scan etmeye mi üşenmişler çok ilginç geldi bana :))
  kim yaptıysa neden yaptığını sölesin çok merak ettim..
  Sen üzülme deyeceğim kurumsal bir firma böle yapıyorsa blogger ların hakkını kim korayacak? Bloglarda görüp bir çok ürünlerini alıyoruz firmaların bloggerlara destek olmaları lazımken böle yapmaları çok üzücü

 • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 18:13
  Kalıcı bağlantı

  sezon renklerini vs gostermek icin olusturduklari albumler de boyle.. bloglardan alip koyuyorlar kaynak yok. ya ben kendi resmim alinsa sorun etcek bir insan degilim cidden onemli gormuyorum ama anliyabiliyorum sanirim neden onem verildigini.. firma olarak boyle dandik bi hareket de komik olmus. bi de resmin altinda ozur dileriz usenmis grafiker diye bi yorum yazmislar ay cok kotu ya.

 • 04 Mart 2011 tarihinde, saat 22:22
  Kalıcı bağlantı

  uyduruk bi davetiye usenen grafiker aldigi maasi hak etmiyor demektir. emek hirsizligi yapiyor alenen ne kadar ayip!

 • 05 Mart 2011 tarihinde, saat 01:15
  Kalıcı bağlantı

  Hic hos degil! Halbuki ellerinde bu davetiyelerden ve scanner vardir. Nedir yani iki dklik is arti yoksa fotografini cekmek zor mu!? Hadi ya da senden izin alsinlar yada yayindan sonra durum aciklamasi yapilsin… yada yada yada bir suru yolu var bu isin

 • 05 Mart 2011 tarihinde, saat 09:12
  Kalıcı bağlantı

  bırakın emege saygıyı, insana saygı kalmamış artık!
  ne kadar ayıp yaa! böyle büyük bir firmanın bi ülke temsilciliği buna nasıl müsade eder?! hiç profesyonel değillermiş!.. E gidip o kadar tanışmışsınız, onlar da tekrar kullanma yüzü bulmuş sanırım!
  çok sinir bozucu bi durum canım ama ne denir bilmem ki :/

 • 05 Mart 2011 tarihinde, saat 14:03
  Kalıcı bağlantı

  marjo
  sinirlenme…inan bana tüm yorumları okuduktan sonra neden bahsedildiğini anlayabildim..%100 haklısın ama daha sakin anlatırsan daha rahat anlaşılır.herkes sizin kadar iyi bilmiyo’watermark’ın ne olduğunu ya da o davetiyelerin fuara ait standart davetiye olduğunu anlamıyo..
  grafiker die bahsettikleri 17 yaşındaki bi çocuk ve verdikleri cola parası olursa böyle olur!!!!!!

 • 05 Mart 2011 tarihinde, saat 18:04
  Kalıcı bağlantı

  Geçmiş olsun Marjom 🙁
  Ojeyi de paint ile mi koydular ne? Pek bi acemi olmuş 😛
  Demin Face’den baktım da fuarda oje seti verip gönül almaya kalkmak istemeleri de ayrıca komik geldi bana :)))

 • 10 Mart 2011 tarihinde, saat 16:54
  Kalıcı bağlantı

  bence bu tartisma cok sacma, bu senin davetiyen degilki butun fuara atilan davetiye sanki kendi egemini calmislar gibi olay yapmissin. bloggerlara saygim var ama bence sen biraz kizicak adam ariyorsun marjoontheblog.

  • 10 Mart 2011 tarihinde, saat 17:53
   Kalıcı bağlantı

   Katılımın için teşekkür ederim.

   Not: Facebook da fotoğrafın benim sitemden izinsiz alındığını ve modifiye edildiğini görünce yazıyı ve fotoğrafı kaldırdı.

   Söz konusu davetiyenin kendisi değil, fotoğrafın siteden izinsiz alınması, izinsiz üzerindeki yazının değiştirilmesi ve izinsiz bir şekilde reklam amaçlı kullanılması.

Yorumlar kapatıldı.