Yurt Dışından Alışveriş Zorlaştı

(Turkish Only; New Customs Rregulations for Turkey)

İyice sakinleşip bu yazıyı yazmak istedim, son derece üzgün ve sinirliyim maalesef. Duymayan kalmamıştır diye tahmin ediyorum, artık yurt dışından hiçbir şekilde posta yoluyla gıda takviyesi, kozmetik, makyaj malzemesi ve oje alamayacağız. Daha doğrusu internetten istediğimiz siteye girip istediğimiz ürünü seçebiliyoruz, parasını ödeyebiliyoruz, karşı taraf da paketleyip bize gönderebiliyor hala AMA o paketler gümrükten geçemiyor. Dolayısıyla, aman canım ne olacak, ben siparişimi veririm deyip kendinizi riske atmayın, kozmetik ürünleri ülkeye sokmak (en azından bu yeni genelge ile) artık YASAK.

 

Tekrar söylüyorum, hiçbir şekilde artık ülkemize kozmetik ürün getirtemeyeceğiz. Aman canım ne olacak, ben zaten kozmetik almıyordum, el işi (craft) malzemesi, giyim, ayakkabı, kitap, DVD, oyun, elektronik vs alıyordum, Ebay’den 1-2 dolarlık sipariş veriyordum, diyebilirsiniz. Pek güzel, artık 2 ayda 1 ve yılda toplam 5 defa maksimum 150 Euro olacak şekilde alışverişinizi yapabilirsiniz. Ailemin adına alırım kimse anlamaz demeyin, kredi kartlarından alışverişinizin inceleneceğine dair haberler de var..

 

Genelgede vergi konusundan bahsedilmiş ama nedense sadece kozmetik alanlar vergi kaçırmış da geri kalanlar kaçırmamış gibi enteresan bir durum var ortada ve yurt dışından alışveriş tümden yasaklanırsa bu hiçbirimiz için şaşırtıcı olmaz… Madem problem vergi, düzenlemek varken, tamamen yasaklamak neden? Kozmetik yasağına dönecek olursak, işin görünen 2 ayağı var. Birincisi açgözlülükle ucuza alıp bazı internet sitelerinde 10 katına satanlar ve ikincisi kozmetik mağazaları zincirine sahip olup ucuza malzeme getirtmemize sinir olanlar… Birincisi için diyecek bir şey bulamıyorum, kendine meslek olarak bunu belirleyen kişi, eninde sonunda yapmaya devam eder, kozmetik satmaz başka bir şey satar ama olan kendine alanlara olur. Madem böyle işler yapılıyor ve bundan rahatsız büyüklerimiz, o halde onlara yönelik önlem alınsın. İkinci ayağı oluşturan ve yurt dışı alışverişini yasaklatmak için elinden geleni yapan kişiye ise söyleyeceklerim var. Sayın mağaza sahibi, ben makyaj bloggerı olarak şahsım adına ve birçok arkadaşım adına sana şunu söylüyorum:

 

BİZLER DE ÜLKEMİZDEN, GÖREREK, DOKUNARAK, DENEYEREK ALMAK VARKEN YURT DIŞINDAN ALMAYA BAYILMIYORUZ! Hadi burada sattığın şeyleri yasaklattın, peki ya burada satılmayanlar? Sen benim ders kitaplarımı Türkiye’de bulabildiğimi mi sanıyorsun? Tanesi 100 dolar civarında olan ders kitabımı Amazon.Com’dan 2 ayda bir taneden fazla getirtsem (o da getirtebilirsem) vergi ödeyeceğim haberin var mı? Belki ben burada satılmayan bir orijinal oyunu, filmi vs almak istiyorum, illa internetten korsanını mı indirelim? Neden beni özgürlüğümden mahrum bırakıyorsun ve yasadışı yollara maruz bırakıyorsun? Ben paramı kazanırken gelip bana yardım mı ediyorsun da nasıl/nerede harcadığıma karışabiliyorsun?

 

Bir kere insanların internetten alışveriş yapmasının 1 numaralı sebebi adı malum o X zincir mağazalarında karşılaşılan tavırlar. Merak ediyorum acaba sadece 1 maskara alacağım diyen insanı aşağılayan, tester denemek isteyen kişiye o sana olmaz diyen ve denetmeyen, müşteriye verilmesi için ayrılan numuneleri kendine alan, parfüm deneyen kişilere hırsız muamelesi yapıp başında bekleyen, başka markadan prim aldığı için ısrarla senin istediğini değil kendi söylediği ürünü satmaya çalışan, sorduğumuz sorulara saçma sapan yanıtlar veren, hatta tipini beğenmezse cevap bile vermeyen ilgisiz ve bilgisiz elemanlar çalıştıran kim? Kendi elemanın yanlış ürünü paket yaptığı halde aynı gün içerisinde mağazaya götürülse bile iade almayan kim?

 

Türkiye’de fiyatlar çok yüksek.. Kozmetik konusunda, özellikle parfümde 300-400 TL’yi buluyor fiyatlar. Madem Türkiye’de fiyatların nedeni vergiler, o halde X mağaza, neden çıkıp vergilerin makul seviyeye getirilmesini talep edelim demiyorsun, ona karşı dava açmıyorsun da internet sitelerinden alışverişi yasaklattırmaya çalışıyorsun? Yoksa asıl fahiş fiyatların senin kar marjın olduğunun ortaya çıkmasını mı istemiyorsun? Yasaklatınca herkes koşa koşa senden mi alışveriş yapacak sanıyorsun?

 

Ben de şahsım adına, adını vermediğim ama hepimizin çok iyi bildiği o kozmetik zinciri mağazalarını protesto ediyorum. Yurt dışından alışverişi yasaklatmak için uğraştıkları kadar kozmetik ürünlere uygulanan vergileri ve fiyatları düşürmek için de aynı azmi ve performansı gösterene kadar da kendilerinden hiçbir şey almamaya devam edeceğim. Ancak sevgili X, olur da bir gün, bir mağazana gidip bütün parfümlerini ve makyaj ürünlerini denemek isteyen psikopat görünümlü bir kişi görürsen, bil ki yurt dışında çıktığını gördüğü sonbahar/kış koleksiyonlarını Türkiye’de satılmadıkları için alamamış ve kafayı yemiş ben olabilirim o kişi!

 

Yazdım rahatladım. Şu anda olay yeni, bilgi kirliliği var ama her şey netleşince yapabileceklerimiz de daha net belli olacaktır. Yeni gelişmeleri ben de sizin gibi yakından izleyeceğim. Ayrıca Makyaj Çantam, VespaGirl, Zeto, ZewZeq, HandeHedonist, Drama Queen (başka gözden kaçırdığım var mı?) de çok güzel yazmış bu konuda. Hepimize geçmiş olsun!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yurt Dışından Alışveriş Zorlaştı” üzerine 16 düşünce

 • 28 Nisan 2011 tarihinde, saat 10:19
  Kalıcı bağlantı

  Ben o mağazayı haberi ilk okuduğum andan itibaren protesto ettim zaten ve lütfen ciddi anlamda herkes etsin ve alışveriş yapmasın ordan, devletime bak yurttaşını değil de bizi çok güzel kazıklayan mağazayı desteklesin bravo bravo…

  Yanıtla
 • 28 Nisan 2011 tarihinde, saat 11:30
  Kalıcı bağlantı

  İyi de sadece X suçlu değil ki. Başbakanın oğlu da kozmetik işine girmiş diyorlar? Bunun hiç mi alakası yok bu yasakla?

  Yanıtla
 • 28 Nisan 2011 tarihinde, saat 12:10
  Kalıcı bağlantı

  Bu kadar edepli bir dille olmasa da ben de yazdım. Maksat fazla kişiyi sağlam bir duruşa ikna etmek.

  Yanıtla
 • 28 Nisan 2011 tarihinde, saat 13:00
  Kalıcı bağlantı

  Her kelimenin altına imzamı atarım Marjo! Öyle sinirliyim ki.

  Yanıtla
 • 28 Nisan 2011 tarihinde, saat 21:36
  Kalıcı bağlantı

  Çok güzel yazmışsın canım ahh ah inanılmaz bir durum yaşıyoruz şu an.. Hele ki bir günde yürürlüğe konması ve Amerikadan İste ile kalan paketlere ne demeli?

  Yanıtla
 • 30 Nisan 2011 tarihinde, saat 00:12
  Kalıcı bağlantı

  Yüzde 20 gümrük vergisi alsalar bile , gene de internetteki fiyatlar buradaki satış fiyatlarının çok altında . Bir Amerikan dermokozmetik firmasının kendi internet sayfasında 150 dolara satılan kremi burada eczanelerde 440 tl ye satılıyor. Ayrıca bu Amerikan firması sıklıkla promosyonlu satışlar yapıyor . Son olarak bahsettiğim 150 dolarlık kremin yanında başka 150 dolarlık kremini promosyon olarak veriyor. Anlayın nasıl kazıklanıyoruz

  Yanıtla
 • 30 Nisan 2011 tarihinde, saat 21:47
  Kalıcı bağlantı

  Danimarkalı bir is arkadasım anlatmıstı, Danimarka da yurt dısına gittiginde bir esya aldıgın zaman ulkene girerken vergisini alıyorlarmıs, o yüzden her aldıkları ürünü üstlerine giyip, yada birazcık kırıstıp valizlerine oyle koyuyorlarmıs. Umarım yakında bize de böyle bir uygulama gelmez.Ben zaten Türkiyede bu fiyatlarla kozmetik ürünlerini 2 marka dısında cok nadir alıyorum. Yurt dısına cıktıgım zaman temel bakım ve makyaj ihtiyaclarını daha uygun fiyatlara almaya tercih ediyorum. Malesef canım ülkemde kazıklayan her zaman destekleniyor. Devlet bizim yurtdısından yaptıgımız alısverisin vergileri ile kendi acıklarını kapamaya calısıyor herhalde.

  Yanıtla
 • 06 Mayıs 2011 tarihinde, saat 12:35
  Kalıcı bağlantı

  Ben de çok sinirliyim… İnternetten yeni bir sipariş vermiştim ki 2 gün sonra bu yasak haberini okudum! Hayır, ücret sınırı getirmelerini anlıyorum da kozmetik alımını tamamen yasaklamak ne demek ya… dediğiniz gibi burda fena halde kazıklanıyoruz ve ayrıca bazı ürünler Türkiye’de yok.. bu konuyla ilgili rahatsızlığımızı dile getirebileceğimiz bir merci yok mu? geri adım atılmaz mı?

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Alışveriş Özgürlüğümüz için Harekete Geçme Zamanı! | MarjoOnTheBlog { Moda Makyaj Kozmetik Oje }

 • 04 Kasım 2012 tarihinde, saat 01:22
  Kalıcı bağlantı

  çok güzel yazmışsınız ağzınızdan öpmek istiyorum deyim yerindeyse. bu ülkede hep mazluma değil suçluya bir yardım destek tapınma var. ben o firmayı biliyorum ama emin değilim bana o adı mail atmanız mümkün mü. teşekkür ederim.

  Yanıtla
 • 17 Aralık 2012 tarihinde, saat 13:40
  Kalıcı bağlantı

  Maalesef Türkiye’de kaliteli ürünlerin sahtesinin alınması teşvik ediliyor bu durumda, satıcılar oldukça aç gözlü ve olması gerekenin 4 katı bedellere satış yapıyorlar.Kendi müşterilerimizden kaliteli markaların Türkiye satış fiyatlarını duyduğumuzda inanamadığımız durumlar oluyor.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir