Alışveriş Özgürlüğümüz için Harekete Geçme Zamanı!

(New information on new Customs Registrations of Turkey)

Davanın seyrinde yaşanan gelişmeler sonucu Avukat Umut Şeker anladığım kadarıyla çekilmiş, bir tüketici derneğine konu iletilmiş, dernek dava açacakmış. İsteyenler facebook sayfasından bakabilir.

 

Konuyu yapıcı olmayan yorumlara kapatma imkanım maalesef olmadığından tüm yorumlara kapatıyorum ve destekleyen, taş koyan, eleştiren, eleştirmeyen, inanan, inanmayan, avukatın parayı cebine indireceğini düşünen, düşünmeyen, koskoca ülkede gönüllü olarak çıkmış bir tek insan varken, kendisine destek olmak yerine, ben daha ucuza yapacak birini bulurdum diyerek insanları rencide eden veya etmeyen herkese sevgilerimi gönderiyorum.

 

Birden bire hayatımıza giren 19 Nisan 2011 tarihli Gümrük Genelgesi sonrasında artık ülkemize yurt dışından kozmetik ve sporcu ürünleri sokmak yasaklandı, online alışveriş imkanımız 2 ayda 1 ve yılda 5 ile sınırlandı (detaylar burada). Ancak şu anda elimizde harekete geçmek için bir fırsat ve bunun için kısıtlı bir zaman var! Büyük büyük, ağdalı laflar etmek istemiyorum. Kısa ve basit şekilde anlatacağım, okursanız sevinirim.

 

Hepimiz isyan ettik, olur mu dedik ancak birileri sadece boş durmadı, bunun için Facebook grubu kurdu, dava için konunun uzmanı bir avukat buldu bile. Ancak çok az vaktimiz var, çünkü yürürlüğe girme tarihinden itibaren 60 günlük süre içinde dava açıldı açıldı, açılmadı burada bahsettiğim kişilerin istediğinin olması için yasal bir gücümüz kalmayacak.

 

Dava açılması için 7450 TL toplamayı hedefleniyor, bu miktar dava açma ücretinden fazla, olur da reddedilirse karşı tarafın avukat ücretleri vekalet veren kişilerin üzerine kalmasın istemişler (ilgili doküman).

 

Şu ana kadar 3700 TL civarı toplandı, 19 Haziran’a kadar kalan kısmın tamamlanması lazım ki dava açılsın. Dava açılsın ki özgürce alışveriş yapmamıza kimse engel olamayacağını anlasın. Bugün kozmetik, yarın elektronik, giyim, ayakkabı.. Sonu yok, biliyorsunuz.

 

Davayı alacak olan avukat Umut Şeker, kendisinin iletişim bilgileri Facebook grubunda var, hem gruba sık giriyor hem de her türlü soru için arayabilirsiniz diyor.

 

Aşağıya banka havale bilgilerini ve PayPal adresini yazıyorum, para göndermek isteyenlerin aklında olsun. İçinize sinmezse Facebook grubuna girip tüm belgeleri (buradan) okuyun lütfen.

 

Ben PayPal ile kendi çapımda yardımı yapacağım. Para toplanamazsa, bir şekilde dava açılamazsa paramın LÖSEV’e gidecek olmasından memnuniyet duyarım. Ancak toplanacağına ve genelgenin kaldırılacağına olan inancım tam.

 

Sorularınızı Facebook grubundan paylaşabilirsiniz, ben grubun içinde değilim, dava ile ilgili soruları bana sorarsanız yardımcı olamayabilirim. Sadece şunu söylemek istiyorum, gerçekten yasa geçerli mi değil mi diye denemek için bilmemne sitesinden kozmetik alıp paranızı sokağa atmanızdansa 10 TL’yi grubun adresine gönderirseniz daha mantıklı bir iş olur diye düşünüyorum. Unutmayın gümrükte binlerce Strawberrynet paketi bekliyor ve ne olacakları belli değil. Belki o paketlerin içinde size ait ürünler de var, belki de bir daha bu sitelerden hiçbir şey getirtemeyeceksiniz. O zaman bugüne dönüp keşke yardım etseydim şimdi X ürünü 3’te bir fiyatına alırdım dememek için, keşke başkaları gönderir ben bekleyeyim, kimseye karışmayayım demeseydim dememek için, keşke bu ürün Türkiye’de de satılsa ben de alabilsem dememek için, harekete geçmenizi teşvik etmek istiyorum.

 

Blog adresi: http://yurtdisialisverisyasagi.blogspot.com/

Facebook grubu: Alışveriş Özgürlüğümü Geri Ver!

 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Alışveriş Özgürlüğümüz için Harekete Geçme Zamanı!” üzerine 22 düşünce

 • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 19:17
  Kalıcı bağlantı

  dava açılmasını son derece olumlu buluyorum ama bir iptal davası yaklaşık 200 liraya açılır. asgari vekalet ücreti duruşmalı dava için bin liradır. dava kaybedilse de kerşı tarafa en fazla bin beş yüz lira ödenir. bu rakamlar çok afaki maalesef:(

  • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 19:35
   Kalıcı bağlantı

   Sevgili Aysun, yazımda da belirttiğim gibi her şeye dair doküman (belge) Facebook grubunda var, rica etsem oradaki belgeleri okur musunuz? Zira neden 7450 lira toplanması gerektiği dokümanlar arasında yazıyor. 5000 TL’si avukatlık için asgari ücret, Avukat Ankara Barosuna kayıt olduğundan, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi ekteki gibidir:
   http://www.ankarabarosu.org.tr/AsgariUcretTarifesi/Tavsiye/2011.pdf

   Siz eğer 200 TL + 1000 TL vekalet ile dava açabiliyorsanız bütün kalbimle sizi destekliyorum, lütfen durmayın, davayı açın, biz de size buradan destek olalım.

   • 02 Haziran 2011 tarihinde, saat 19:26
    Kalıcı bağlantı

    sizin gönderdiğiniz linkteki liste baronun tavsiye fiyatıdır. o davayı siz ister tavsiye edilen miktardan az, ister çok olarak alabilirsiniz. benim bahsettiğim rakamlar ise asgari ücret tarifesindeki rakamlar. yani bu rakamın altında dava ücreti alamazsınız anlamında. ben sadece idari dava olarak 700 tane idari davası olan ve gönderdiğiniz linki yayınlayan ankara barosunun avukatıyım. keşke zamanım olsaydı da davayı ben açsaydım. maalesef elimdeki işlere yetişmek için bile günde nerdeyse 20 saat çalışıyorum. o yüzden bu rakamların da afaki olduğunu yineliyorum

    • 02 Haziran 2011 tarihinde, saat 19:35
     Kalıcı bağlantı

     Davada yeni bir boyuta girildi, tüketici mahkemesine sevk edildi. Merak etmeyin, 7000 TL toplanmayacağı için memnun olacağınızı da tahmin ediyorum. Daha fazla eleştirecek bir durum kalmadı ortada.

     Konuyu yapıcı olmayan yorumlara kapatma imkanım maalesef olmadığından tüm yorumlara kapatıyorum ve destekleyen, taş koyan, eleştiren, eleştirmeyen, inanan, inanmayan, avukatın parayı cebine indireceğini düşünen, düşünmeyen, 70 milyon ülkede gönüllü olarak çıkmış bir tek insan varken, kendisine destek olmak yerine, ben daha ucuza yapacak kişiyi bulurdum diyerek insanları rencide eden veya etmeyen herkese sevgilerimi gönderiyorum.

 • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 19:53
  Kalıcı bağlantı

  bu konuda strawberryden de destek beklesek belgeleri ve durumu anlatarak. Belki onlar da maddi anlamda yardımda bulunmak isteyebilirler

  • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 20:09
   Kalıcı bağlantı

   Nesy’cim, Strawberry’e haber verilmiş gruptan takip ettiğim kadarıyla ama herhangi bir bildirim olmadı. Bu paranın 15 Haziran’a kadar toplanıp dilekçenin verilmesi lazım. Strawberry yardım etmedi henüz, onlar da uluslararası ticaret mahkemelerine durumu taşımaya çalışıyorlar, iç işlerimize karışacaklarını sanmıyorum. Bu durumda kendi kendimize destek olmamız lazım.

 • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 20:45
  Kalıcı bağlantı

  teşekkürler Marjo bilgiler ve yönlendirme için. sadece kızıp öfkelenmek yerine bir şey yapabilmek çok güzel.

  • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 23:11
   Kalıcı bağlantı

   Rica ederim canım, işte görmek istediğim yorumlar bunlar 🙂

 • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 21:03
  Kalıcı bağlantı

  Ben 50 lira yolladım ve Umut Bey’le bir röportaj yaptık; birkaç yerde yayımlanacak. Merak edenler, şüphesi olanlar altta numarası olan Umut Bey’i arasın. Ben aradım, uzun süre konuştuk. O zaman şüphenizin kalmayacağını düşünüyorum. Hem 10 tl boşa gitse ne olur, gitmese ne olur.
  Mesele alışveriş yapmaktan ziyade özgürlüğün kısıtlanmasıdır; Umut Bey hiç yurtdışı alışverişi yapmadığı hale girdi bu işe. Başkalarının hak aramasını bekleyip hiçbir şey yapmamak yanlış. Ben çoğu bloggerın da duyarsız kaldığını düşünüyorum. Sen iyi bir örnek oldun Marjo’cuğum.
  Hiçbir yardıma yanaşmayanların, davayı kazanırsak alışveriş yazıları yazmaya yüzü olmamalı.

  • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 23:14
   Kalıcı bağlantı

   Özge, harikasın, gerçekten ciddi ciddi ücreti fazla bulan, lütfen arasın, merakını şüphesini gidersin. Röportajı hazır olunca blogumda da yayınlayabilirim, benim gibi konunun hukuki kısmından anlamayanlar için çok yardımcı olacaktır 🙂

   Özgürlüğün kısıtlanması kısmına katılıyorum ve vurgulamak istiyorum. Bugün bu kısıtlama, yarın tamamen yasağa dönüşebilir ve dönüşeceğine dair kanaatim var. Çok acı ancak maalesef ses çıkarmadıkça baskılar artar.

   Birçok arkadaşımın bu yasaklar yüzünden morali bozuldu, tek eğlencesi blog olan arkadaşları hem blogdan hem hayattan soğuttu diyebilirim. Umarım üzüntüyü bırakıp elimizdeki fırsata daha sıkıca sarılabiliriz 🙂

 • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 21:31
  Kalıcı bağlantı

  Senin gibi popüler blogcuların bu konuya yer vermesi çok önemli. Ben de yazdım kendi blogumda aynı etkiyi yaratmaz belki ama bir kişi bir kişidir. Ben de paypal üzerinden katkıda bulundum. Bana sorarsan yılda 3 kez bile alışveriş yapmam belki ama önemli olan kişisel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına tepki göstermek. Nereden,ne zaman istersem alışveriş yaparım. Bu hakkımı kimse elimden alamaz. Suistimal ediliyorsa ona göre bir genelge hazırlasınlar. Bu yasak, herkesi mağdur etmenin ben sizi kazılayacağım siz de sesinizi çıkaramazsınız demenin başka bir yolu.

 • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 21:31
  Kalıcı bağlantı

  özellikle son yazdığına katılıyorum ayy belki yasak olmamıştır diye gayet eblehçe sipariş vermeye parası olanların nedense 10 tl vermeye niyetleri olmuyor! bu konuda sinirliyim çünki duyarsız kaldığı yetmezmiş gibi birde birşeyler yapan insanlara saldıranlar var artı özgeye katılıyorum hiç bir yardım yapamayanların ( durumdan haberdarolup yani)inşallah dava kazanlıpta yasak kalkınca hangi yüzle alışveriş yapacaklarını merak etmekteyim! duyarlılığın için sağol marjo

  birde eklemeden geçemiycem aayy bende yasak kalktı sandımm gibi yine eblehçe lafları duydukça sinirlerim tepeme çıkıyor sen birşey yapmadan yasak gökten vahiy gelerek mi kalkacak acaba:)

 • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 22:01
  Kalıcı bağlantı

  avukatlık ücreti baronun tarifesinde min 5000 yazıyo olabilir ama avukat bu işi daha az bi rakama kabul edebilecegi gibi ücret almadan da kabul edebilir.keşke bu konudan dili yanmış yardım etmek isteyerek gönüllü olan bir avukat bulunsaydı 7500 tl gerçekten fazla ve zaman kısa…

  • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 22:49
   Kalıcı bağlantı

   Puchi’cim, gönül isterdi ki birçok kişinin 5 TL bile göndermeye tenezzül etmediği bir dünyada asgari ücreti 5000 TL olan davaya para almadan bakacak bir avukat bulunsun!

   Ancak şu anda elde olan budur, 15 Haziran’a kadar da zaman var, eğer daha iyisi yoksa ve elimizdeki tek şans buysa, desteklenmesi taraftarıyım.

 • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 22:38
  Kalıcı bağlantı

  @puchi : Emin misin?Avukatlar baronun tarifesine uymak zorundadir eger uymazlarsa haklarinda sorusturma acilir,bedava is yapamazlar.Hos Umut Seker’in o 5 bin liraya ihtiyaci oldugunu hic sanmiyorum.

  Marjo sana cok tesekkür ediyorum bu konuyu bloguna tasidigin icin.Bu genelge yayinlandiginda isyan eden kisilere mesaj attim,grubumuzdan bahsettim ama arkadaslar tenezzül bile etmediler sağolsunlar.

 • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 22:41
  Kalıcı bağlantı

  Ben de gruba üye olup gidişattan ümidimi kestiğim için ayrılanlardanım. Son eklediklerinizin altına ben de imzamı atarım. Ama Türkiye’deki yargı sisteminin nasıl işlediğini birazcık şu anki gündeme bakarsanız görebilirsiniz. Hiç ümidim olmadığı gibi, para önemli değil sonuçta Lösev e gider, bence de fazla.Bu konuya sürekli olumsuz yorum getirerek dikkat çeken Habertürk köşe yazarı olmuştur. Böyle bir çözüm arayışı da araştırılmalı. Yani okunan kalemler kanalıyla biz de dikkati bu konuya ısrarla yöneltebilirmiyiz acaba diye düşünüyorum ve kendi adıma böyle bir girişim için hazırlık yapıyorum. İlk hedefim hürriyet yazarı Yılmaz Özdil. Belki başka deneyenler de olmuştur. Bakalım hayırlısı.

 • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 22:45
  Kalıcı bağlantı

  Puchi avukatların ücretsiz iş yapmaları yasaktır. Kaldı ki 5000 TL den az alsa bile makbuzunu 5000 tlye göre keseceğinden kdv avukatın cebinden çıkmış olur. Ayrıca yargılama ücretsiz değildir harçlar var tebligat masrafları var temyiz harçları var var da var. Benim anlamadığım bir ameliyat gerektiğinde kuzu kuzu hemen para toplanır kimse demez ki aaa doktor bedavaya yapsın ameliyatı ama Avukatlar allah tarafından desteklenen bir fonla işlerini gördüklerinden onların ücretlerini ödemeye gerek yoktur yaptıkları iş çoook basittir hatta biraz kassanız siz bile yaparsınız değil mi 🙂 Bence avukat bey çok minimumda tutmuş ve sırf yardımcı olabilimek adına asgari ücret tarifesine göre bir rakam belirtmiş. Şahsen ben bu davayı 10000 TL+ masraftan aşağı bir rakama kabul etmem. Avukat arkadaşımız tamamen iyi niyetle böyle bir rakam söylemiş buna bile çok diyorsunuz ne diyeyim. Tepkim size değil puchi sadece heryerde çok olduğuyla ilgili şeyler okuyunca haklı olarak sinirleniyorum. Bu kadar zor mu bir 10 tl göndermek.

 • 30 Mayıs 2011 tarihinde, saat 22:52
  Kalıcı bağlantı

  Arkadaşlar, avukata soruşturma açılacağı için bedava dava üstlenemiyor. Kaldı ki böyle meselelerde davayı üstlenmeye yanaşan avukat da fazla bulunmuyor, hakkını teslim etmek lazım.
  Şu an 4000 civarı para toplandı ve yaklaşık on beş gün var. Sadece kozmetik yasaklanmadı; yurtdışından kitabı da, dolmakalemi de getirtemeyeceğiz yahut keyfi olacak. En kötüsü rekabet olmayınca şirketler bugünkü fiyatlarını artıracaklar, böyle kalacak sanmayın lütfen.
  Kesin kazanacağız diye bir şey yok; ama hiç değilse “Keşke tepki verseydik.” demeyeceğiz. Para toplanamayıp da dava açılamazsa lütfen sonradan: “Keşke az da ben gönderseydim.” demeyin.
  Avukat diyor ki: “Adımla, baro numaramla burdayım. Ben deli miyim, beş bin lira toplamak için mesleğimden olayım?” Kendisi Vatan Computer’ın da avukatıdır ve ilk kamu davası değil bu. Yardım etmek arzusunda olmayanlara bir şey diyemem; ama etmek isteyip de şüphesi olanlar lütfen avukatı arasınlar.
  Arkadaşlar bu arada röportajımız gazetede yayımlanacak.

 • 31 Mayıs 2011 tarihinde, saat 00:26
  Kalıcı bağlantı

  harikasın. ben de 10 lira yardımda bulundum, yurtdışından alacağım bir rimel parası. şayet yasak kalkarsa alacağım demek istiyorum. kalkmazsa keriz gibi o rimele 40 lira vermem gerekecek burada. sadece bunu engellemek için bile değer. hassasiyetin için teşekkür ederim ben özgürlüğünü geri isteyen bir vatandaş olarak. bloğumda da bununla ilgili bir post hazırladım, 1 kişiye fazladan ulaşsak kardır.

 • 31 Mayıs 2011 tarihinde, saat 09:22
  Kalıcı bağlantı

  Bu konuya böyle geniş yer vermene çok sevindim, Miktar bana da çok fazla göründü ilk bakışta ama bu işlerden anlayan biri olmadığım için birşey diyemiyorum. Ne olursa olsun alışveriş özgürlüğünün bedeli parayla ölçülemez tabii ki. Mutlaka sesimizi duyurmak lazım

 • 31 Mayıs 2011 tarihinde, saat 12:54
  Kalıcı bağlantı

  Arkadaşlar ben grubun yöneticilerindenim..Şunu söylemek istiyorum ki burada duyurduğu için marjoya sonsuz teşekkürler.
  Para yatırma son tarihimiz 10 hazirandı yanlış hatırlamıyorsam.Lütfen geç kalmayınız.Kıl payıyla parayı toplayamazsak bu hepimiz için daha büyük bir üzüntü olacak.
  Avukatımız ise gerekli tüm belgeleri grupta scan ederak hepimize gösterecektir.Avukatımızın gerçek kişi olup olmadığına inanamayalar ise türkiye barolar birliği internet sitesinde sicil numarası adını ve soyadını aratabilirler.
  Bizleri yanlız bırakmadığınız için tüm bloggerlara teşekkürler.

 • 31 Mayıs 2011 tarihinde, saat 12:56
  Kalıcı bağlantı

  Ufak da olsa ben de katkı yaptım. Umarım dava açılabilir…

Yorumlar kapatıldı.